AKCE: AJ FERNANDEZ, OSCAR VALLADARES a Jiný ALKOHOL

Leoš Korbel alias Ron De Garden - Degustační večery

"Veškeré poznatky o tomto úžasném destilátu pak s velkou chutí prezentuji s mým týmem Ron de Garden na různých rumových degustacích či jiných akcích."

 

Téma rumu je hodně oblíbené jak v Česku, tak po celém světě. A než jen domácí ochutnávání, má vyšší úroveň řízená degustace. Degustace jako taková je společenskou událostí, na které se sejde deset, ale klidně i 150 lidí.

Známe dva typy degustací  - řízená a neřízená. Neřízená degustace znamená, že máte na výběr určitý druh alkoholu, doutníku nebo něco jiného, na jednom místě, kde si to postupně vezmete a ochutnáváte. Standardně je k dispozici sommelier, degustátor, ambassador potažmo jiný profík, který vám rád vše vysvětlí a ukáže. Řízená degustace má naproti tomu určitý řád, případně předem stanovený harmonogram. Po příchodu na takovou degustaci, vás na stole čeká informace, co budete degustovat, v případě alkoholu máte všechen alkohol připravený na stole nebo jej dostáváte postupně obsluhou. Každý degustátor ovšem dělá svou degustaci jinak.  Zajímá nás, jak to probíhá, kde takovou degustaci můžeme navštívit, co se na takové události naučíme.

Zeptali jsme se nadšence, který začínal jako každý z nás, ochutnával rumy, až to postupně přerostlo v lásku ale i v určitou formu byznysu. Leoš Korbel, degustátor,  ambassador, nadšenec.

 

 

Leoši, děkujeme za tvůj čas a hned na úvod klasický požadavek. Řekni naším čtenářům něco o sobě.

Ahoj Martine, děkuji za pozvání, kterého si moc vážím. Jsem otec jedné malé rebelky a pracuji v rodinné firmě, zabývající se údržbou zeleně v mém rodném městě Chrudim. Ve volném čase se věnuji poznávání rumu, jeho výrobě a hlavně jeho historii. Veškeré poznatky o tomto úžasném destilátu pak s velkou chutí prezentuji s mým týmem Ron de Garden na různých rumových degustacích či jiných akcích.

 

Rumová komunita tě zná jako velkého nadšence do rumu. Vzpomeneš si na své rumové začátky?

Ano… a rád na ně vzpomínám. Moje začátky s rumem jako takovým byly pozvolné a začaly skrz rumový drink Cuba Libre. Zlom nastal v roce 2008, kdy se mě jeden barman v jednom lepším baru zeptal ”A jaký rum vlastně chcete do té Coly?”. Od té doby bádám nad různorodostí světa rumů, který mě doslova pohltil. Začal jsem vyhledávat literaturu o rumech, navštěvovat degustace rumů a později i rumové festivaly.

 

"Všechny naše degustace mají ale jedno společné - prezentovat rumy v jejich plné a přirozené kráse, ať už zábavnou či naučnou formou."

 

Postupně to přerostlo do profesionálních degustací. Se svým týmem pořádáte hodně zajímavé akce. Jak taková degustace probíhá?

To je pravda. O rumech jsem povídal s takovou vášní a zápalem, až mě oslovila jedna chrudimská kavárna, do které jsem rád na rumy chodil, zda bych jim neuspořádal rumovou degustaci. A tak se zrodila vůbec první degustace rumů pod mým vedením. A protože zájem o degustace postupně narůstal, obklopil jsem se mými kolegy a založili jsme tým Ron de Garden - Degustační večery.

Průběh degustace, ať už firemní, soukromé či veřejné, závisí vždy na domluvě se zákazníkem, který nás osloví se zájmem degustaci uspořádat. Může to být řízená degustace, kdy hosté poslouchají výklad o rumech a řízeně rumy pak ochutnávají. To bývá nejčastěji u veřejných degustacích, například v restauracích, kavárnách apod. Pak může být forma degustace neřízená, kdy si k nám hosté chodí ochutnávat a o rumech povídat. To je zase vhodné jako zpestření firemních večírků či soukromých oslav, svateb apod.

Všechny naše degustace mají ale jedno společné - prezentovat rumy v jejich plné a přirozené kráse, ať už zábavnou či naučnou formou.

 

 

Kdybychom tě chtěli vidět v akci, kde můžeme zakoupit vstupenky, kde tě můžeme sledovat?

Všechny naše připravované akce máme na našich stránkách www.degustacnivecery.cz, kde jsou případně i další informace.

 

Za tým Ron De Garden, co plánuješ do budoucna?

Díky spojení s distributorem Kratochvílovci, jsme objevili krásu ginů, a to konkrétně jejich značky Mintis Gin (naše nabídka Mintis gin zde). A protože máme úspěšně za sebou již i první degustaci tohoto destilátu, plánujeme rozšíření degustací právě o giny.

 

 

Mimo degustací jsi tedy nově i obchodním zástupcem pro distributora Kratochvílovci, jak jsi zmínil. Jak ses k tomu dostal?

Kratochvílovci shodou okolností zastupují pro český trh mé nejoblíbenější značky rumů, a to rumy z ostrova Svatá Lucie značek Chairman's Reserve Rum a Admiral Rodney. A dále pak třeba značku Clément z ostrova Martinik. Když  jsem se dozvěděl, že budou mít letos stánek na Rum Festu v Praze, nabídl jsem jim, zda-li by nechtěli pomoct při prezentaci právě těchto značek. Upřímně, nečekal jsem kladnou odpověď. O zhruba měsíc později zazvonil telefon, že nabídku přijímají. Tím se mi splnil velký sen, prezentovat mé oblíbené rumy ze Svaté Lucie na největší rumové akci v České republice. Po skončení Rum Festu mě oslovil přímo majitel Michal Kratochvíl, zda-li bych pro ně nechtěl dělat obchodního zástupce, já na to s radostí kývl a bylo domluveno.

Chairman's Reserve Rum ZDE

Admiral Rodney ZDE

Clément ZDE

 

 

 

Tvůj svět se točí jenom kolem rumu nebo děláš i do jiného alkoholu?

Nyní se zabývám i giny… a zajímají mě i destiláty vyrobené v Česku.

 

Postupně ses propracoval i k doutníkům. Máš své oblíbené?

Spojení doutníků a rumů je úžasná kombinace, ke které mě přivedl kamarád Jan Albrecht ze společnosti UPB. A protože mám raději doutníky menších velikostí, rychle jsem si oblíbil Liga Privada Cigarillo (skvělé doutníky Liga Privada Cigarillo najdete u nás KLIKNI). Chutnají mi doutníky také značek jako je Perdomo či Joya de Nicaragua.

Doutníky Drew Estate ZDE

Doutníky Perdomo ZDE

Doutníky Joya de Nicaragua ZDE

 

A co rum? Který je tvůj oblíbený?

Chairman's Reserve Rum Legacy - to je pro mě doslova srdcová záležitost. Dále mám rád ročníkové rumy Clément Canne Bleue, portorikánský Don Q 7yo, jamajský Hampden Rum Fire či pálenky z Haiti - Clairin.

 

Jaký rum bys doporučil pro začátečníka?

To je opravdu těžká otázka. Z našich zkušeností z pořádání degustací záleží třeba i na tom, zda-li je to člověk, který už nějakou zkušenost s destiláty má nebo spíše ne. Pokud spíše ne, což bývá třeba u mladší generace, doporučil bych raději něco sladšího, třeba i likér, jako je Clément Orange nebo sladší rumy typu Serum Gorgas. Dalšími oblíbenými rumy u méně zkušenějších hostů na našich degustací bývají třeba Malteco 2009, Admiral Rodney Monarch, ale i Chairman's Reserve Rum The Forgotten Casks.

Pokud je to ale člověk, který už zkušenosti s destiláty má, pak nás zajímá, jaké destiláty má rád. Milovníci whisky si třeba často oblíbí melasové rumy britského typu jako Chairman's Reserve Rum, Doorly´s nebo English Harbour. Na druhou stranu vyznavači ovocných pálenek mohou mít chuťově blíž k rumům vyrobené ze šťávy cukrové třtiny jako je například značka Clément, Rhum J.M.

V každém případě ale záleží především na správném přístupu k poznávání nových rumů.

 

 

A poslední otázka. Co bys vzkázal začínajícím rumařům?

Určitě navštěvujte degustace a rumové festivaly, kde nejenže ochutnáte nové rumy, ale také se naučíte, jak k rumu vůbec přistupovat, seznámíte se s historii rumů a tak snáz pochopíte, proč každý rum může chutnat jinak.

 

Autor: Martin Socha (@mscigars)

Host: Leoš Korbel (@ron_de_garden)

Ron de Garden: odkaz na Facebook stránku zde

Foto: www.FotoZajda.cz 

Zpět do obchodu
Používáme ověření věku Adulto