Doutníkovo rumové recenze z dvou pohledů Dictador

Konečně nastal čas na naši první dvojitou recenzi. Dnes jsme se podívali s Jardem Pisklákem na doutník a rum od značky Dictador a to konkrétně: Dictador Pavo Real Belicoso Cigar a Dictador Sinfonia Fino 2000 42% Rum. Přečtěte si náš úvodní článek ZDE.

Je tato kombinace vhodná? Jak nám to chutnalo a proč? Podívejte se s námi na 2 recenze od rumového fajnšmekra a doutníkového milovníka.

 

O značce Dictador:

Dictador, jehož historie sahá až do roku 1913, kdy byla založena Destilería Colombiana. Rum představuje vrchol destilačního umění a pečlivě chráněných postupů rodiny Parra. Členové rodiny Parra jsou již od založení palírny master blendery, pod jejichž vedením rumy vznikají, v současnosti již třetí generací.

Dictador se vyrábí z panenského medu cukrové třtiny a je destilován částečně v měděném destilačním kotli a částečně v nerezové destilační koloně, čímž vzniká rum se středně plným tělem.

 

 

RECENZE MARTIN SOCHA

 

DOUTNÍK - Dictador PAVO REAL Belicoso

Doutník je moc hezky ubalený, s jemnou žilnatostí. Před zapálením je ve vůni i chuti hodně cítit máta a cedrové dřevo. Už takový start naznačuje, že se bude jednat o pohodový a všestranný doutník. Jdeme na to …

1/3 – v první třetině  tedy i hned na začátku zacítíme příjemnou chuť cedru, která se postupně rozvíjí a přetrvává. K dřevité chuti se postupně přidá kůže a hodně, za mě, opravdu hodně kafé. Hodně příjemný a uhlazený start. Ze začátku, mírně nerovnoměrné hoření (po pravdě zcela jistě kvůli větrnosti – kouřil jsem venku), postupně se však hoření ustálí a srovná.

2/3 – doutník pokračuje v jemnosti a plný chuti cedru a kávy. Nečekejme výbuch chutí, nýbrž pohodový tabák. Tak jako na začátku, i zde máme jemnou chuť kůže, která se přesunula do pozadí. Doutník hoří rovnoměrně a jako třešnička na dortu je opravdu bohatý dým, který nás bude provázet celým doutníkem.

3/3 – poslední třetina se postupně mění, do popředí se dostává kafe, cedr a nově i hořká čokoláda, opravdu lahůdka. A konečně, máme zde i mátu, kterou jsem cítil před zapálením. Příjemné, elegantní a uspokojivé. Asi tak bych zakončil doutník, který pokládám do popelníku s úsměvem.

Celkové zhodnocení – jak jsem už zmínil, doutník je hodně pohodový a příjemný, ale pojďme se ještě podívat, jaký byl s rumem Dictador.

 

RUM - Dictador Sinfonia Fino 2000 42%

Na rumy nejsem ani zdaleka odborník, ale je to druh alkoholu, ke kterému mám nejblíž a proto jej rád ochutnávám. Značka Dictador mně provází řadu let a patří mezi mé nejoblíbenější značky jak na samotné pití, tak i k doutníku. A proč? Elegance, jedinečný dizajn a sladší chuť je pro mě ideální a perfektní.

Série Sinfonia patří u značky Dictador mezi novinky na českém a světovém trhu (podobně jako série Libreto).

Vůně: typická a oblíbená. Kdo zná Dictador ví o, co jde a kdo ne, tak ve vůni zacítíme typické oříšky v spojení s kávou.

Chuť: chuť má taky typickou kresbu ale je hodně hřejivá, až bych řekl netypicky na 42%. Hodně príjemné. Začínáme kávou a čokoládou a přesouváme se do perfektního pečeného jablka. Podotýkám, že já klasicky rumové recenze nedělám, je to jen muj neodborný pohled.

Celkové zhodnocení – rum je příjemný hřejivý a vyvážený. Dovolil bych si říct, že vyváženost chutí je až dokonale podobná řadě 2 Masters. Hodně zajímavé. A teď to podstatné, oč tady jde. Spojení s doutníkem …

 

SPOJENÍ RUMU A DOUTNÍKU

Nebudu tady rozepisovat, jak se jednotlivé chutě spojili a proč, to ani sám nevím. Napíšu Vám to z pohledu, klasického konzumenta. Celkový dojem je hodně lahodná chuť, perfektně to k sobě sedlo. Chuťově výraznější rum s elegantním doutníkem je to, co podle mě hledá konzument, který nechce dlouze hledat, jestli je to to správné, ale naopak chce zrelaxovat, vypnout, nalít si skleničku a užívat si ji s doutníkem.

V tomto chuťovém spojení převládá hodně chuť espressa a tmavé čokolády s jemnou sladkostí a hřejivostí.

Z mého pohledu nemám co vytknout a rád Vám tuto kombinaci doporučím, jako i si ji rád opět zopakuji.

 

 

RECENZE JARDA PISKLÁK

 

RUM - Dictador Sinfonia Fino 2000 42%

Takže začneme pěkně zostra. Rum, který jsem kupoval na mou oslavu narozenin a nějak se na něj zapomnělo. Tak snad kluci prominou, bylo jiných 80 lahví.

Jde o novou řadu Dictador (společně se sérií Libreto). Tady jde o rum, který byl 22 let v sudech po sherry. Taky to jde hodně znát a rovnou na začátek říkám, že jde o úplně jiný chuťový profil, než jste zvyklí.

Ve vůni jednoznačně mandle (sakra kde jsou vlašáky?), koření, trocha skořice a hodně dřeva. Velmi jemná, uhlazená. Tomu samozřejmě sekunduje sherry. To poznáte okamžitě.

V chuti už je to zajímavější. Hodně tabáku, fakt hodně. K tomu třešně, červený pomeranč. Celkově je velmi jemná, hladká a suchá. Je tam mírný náznak sladkosti a jemná trpkost na konci, ale celkově je to úplně jiný Dictador než ho všichni čekáme. Sladký, ořechový závin. To se tady nekoná.

 

DOUTNÍK A PÁROVÁNÍ - Dictador PAVO REAL Belicoso

Takže pro začátek pěkně chlapská velikost doutníku, 16,5/2 je prostě pěkně do ruky. Po zapálení, které trvalo trochu déle, než jsem zvyklý, bylo hoření bez korekcí, držení popela skvělé. Chuťově hodně neutrální v první 1/3, pak se začne přidávat dřevo, káva, čokoláda. V poslední 1/3 už na mě hodně kořeněný, zbytek jsem nedokouřil. Párování s rumem Dictador 2000 sedlo jak ulité. Tady ta sladká chuť rumu krásně podpořila neutrálnost doutníku. Velmi pěkně se to vyvažovalo a přiznávám, že 4 skleničky jsem ještě k doutníku neměl. Tuto kombinaci rozhodně doporučuju. Škoda slabšího dýmu. Mám raději pořádné dýmovnice.

Plus: poměr cena/výkon, délka kouření pro mě úplně ideální 85 minut, celkem neutrální chuť, ideální pro dopárování se sladším (myslím, že i silnější rum by tady seděl – typu FQ) rumem, ten jen podrthne tu chuť

Mínus: slabší produkce kouře (3 z 5), trochu horší tah (asi tak 3,5 z 5), prstýnek vzhledově 3 z 5 (tady je prostor pro kreativu).

Celkově veliká spokojenost. Za 220Kč úžasný doutník, určitě to nebyl můj poslední. Koupím určitě ještě minimálně dva. Díky kolego, skvělý výběr.

 

 

Zpět do obchodu
Používáme ověření věku Adulto