Uchovávaní doutníků od A do Z

Mnoho začátečníků si láme hlavu s tím jak uchovávat doutníky. Na jednu stranu se to zdá jako obzvlášť těžký úkol, na druhou stranu muže být i to zábava a když si přečtete jak na to, možná se vaše obavy přetaví do zábavy. No a není to nic složitého, stačí trochu trpělivosti a bude to.

Pro dokonalý požitek z kouření je také nutné správné skladování doutníků. Aby doutníky dosahovaly požadované kvality, musí být v evropských podmínkách uchovávány ve správném prostředí. Toto prostředí nám zajistí, tzv. humidor. Pro mnoho, anebo většinu kuřáku je skladování jeho oblíbených doutníků stejná vášeň jako samotné kouření.

Humidor a příslušenství

V prví řade si řekneme v čem skladovat vaše oblíbené doutníky. Humidor slouží ke skladování doutníků. Humidory se původně vyráběly z cedrového dřeva jako celodřevěné, protože cedr pomáhá chuti a věku doutníků. Cedr také ideálně drží vlhkost, která je nutná pro udržování vlhkosti v humidoru na konstantní úrovni. V současné době jsou humidory vyráběny z novějších materiálů a jsou vykládány cedrovou dýhou lepenou na korpus humidoru. I ty nejdražší humidory na českém trhu jsou vyráběny jako kompozitní materiál a nejsou pouze z cedrového dřeva. I zde platí, že čím levnější humidor, tím horší je jeho kvalita. Tak jako doutníky, kupujte humidory u svého ověřeného prodejce který vám poradí s humidorem dle vašeho požadavku. Humidory najdete také u nás ve One & Only ZDE.

Doutníky je potřeba udržovat v 69-72% relativní vlhkosti a ideálně v teplotě přibližně 19-21° C, v těchto podmínkách nabízejí nejlepší kvalitu tabáku. Je samozřejmé, že nelze vždy docílit výše uvedených hodnot, ale je potřeba udržet doutníky ve vlhkosti v rozmezí 62 - 72 % a teplotě nepřesahující 30° C. Pokud jsou naplněny výše uvedené podmínky, tabák hoří plynule a chutná nejlépe, když doutník byl v tomto rozsahu. Suchý doutník hoří rychle a má drsné chuti. Moc vlhké doutníky je těžké udržet zapálené a dále pokud bude vysoká vlhkost působit dlouhodoběji, může začít v humidoru a na doutnících růst zelená plíseň. Tato je zcela nepřípustná! Můžete se setkat i s bílou plísní, tato ničemu nevadí a stačí ji jen otřít.

Tip.: Kubánské doutníky udržujeme ve vlhkosti cca 65%, ostatní v cca 69-70% relativní vlhkosti. Když chcete doutníky uchovávat víc let na staření je potřeba udržovat rovnoměrnou vlhkost a teplotu bez velikého výkyvu. Právě 65% u kubánských doutníků je idelní vlhkost pro dlouhodobé uchovávání. Ovšem kubánské doutníky můžete uchovávat i při klasické vlhkosti 68-70%, pokud se jedná o klasické uchovávání pro vaši spotřebu.

Dělení humidorů

Humidorů je na trhu mnoho a proto Vás nebudeme zatěžovat dlouhým dělením. V podstatě máme 4 kategorie: cestovní humidor, stolní humidor, skříňový humidor a walk-in humidor.

Cestovní humidor už jak název vypovídá je malý humidor který můžete sebou nosit do města, na dovolenou, pracovní cesty a podobně. Obvykle se jedná o kapacitu 4-10 doutníků, opět platí, že na trhu je mnoho typů a dizajnů. Stolní humidor je menší humidor s rozměry vhodnými do bytu anebo menšího domu. Obvykle má kapacitu 20-100 doutníků, záleží na vašich preferencích, jak často kouříte a jaké zásoby chcete doma udržovat. Dále trh nabízí skříňové humidory, zde už předpokládáme, že chcete mít doma větší zásobu doutníku pro spotřebu anebo jen tak pro radost. Skříňové humidory jsou vhodné i pro větší provozovny typu restaurace, bary, kluby apod. Zde se už můžeme bavit o kapacitě od cca 150 po 1000 doutníků a více. Tyto humidory jsou už i na trhu jako ledničky (podobně jako vinotéky) kde můžete nastavit požadovanou teplotu např. 18-22° C a také požadovanou vlhkost. Tyto elektrické humidory jsou vhodné i na staření a dlouhodobé skladování. Pozor si ale dávejte na levné elektrické humidory, v případě že chcete humidor na staření drahých doutníků, vyberte kvalitní humidor. Každopádně na staření doporučujeme klasický humidor který bude uložený v klimatizované místnosti anebo investovat a zadovážit si walk-in humidor. Zde se už bavíme o cenovkách v řádech statisíců. Walk in humidor je vlastně místnost, kde máte například cedrové regály anebo je celá místnost obložená cedrovým dřevem, je klimatizovaná a používáte elektrické zvlhčování. V tomto humidoru je možné se pohybovat, proto název walk in.

Tip.: Pokud nevlastníte humidor a nechcete jej zatím zakoupit, je možné použít vzduchotěsné igelitové pytlíky anebo potravinové vzduchotěsné dózy, do kterých vložíte spolu s doutníky také zvlhčovací pytlíky napr.značka Boveda. Bovedu můžete libovolně uložit také přímo na doutníky. Zvlhčovací pytlíky jsou vhodné i pro menší a střední humidory.

Humidor by se měl vždy pevně zavírat a poskytovat uzávěr, který udržuje vlhkost uvnitř na konstantní úrovni. Zvlhčovač je jediná součást humidoru, kterou lze docílit správné vlhkosti. Pokud se začne hodnota vlhkosti v humidoru snižovat, může to být nějakou z těchto možností:

 • do humidoru byly vloženy nové doutníky a tyto natáhly vlhkost, protože byly vyschlé. Zde stačí pouze počkat, až se zase vlhkost vrátí zpět na správnou hodnotu, v případě, že se během dvou dní vlhkost nevrátí zpět, je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače,
 • humidor zůstal nedopatřením delší dobu nedovřený. Zde stačí počkat, zda se zase vlhkost vrátí zpět na správnou hodnotu, v případě, že se během několika hodin vlhkost nevrátí zpět, je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače,
 • bez zjevné příčiny vlhkost v humidoru neustále klesá. Zde je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače anebo zkontrolovat zvlhčovací pytlíky a případně je vyměnit za nové.

Další možnosti jak zajistit správnou vlhkost je použití Boveda sáčku. Boveda je unikátní způsob udržování konstantní vlhkosti v uzavřené nádobě. Uvnitř sáčku je speciální sůl, která dokáže držet vlhkost na úrovni 60-72%. Ve One & Only nabízíme různé druhy zvlhčovacích pytlíku ZDE. Nevíte jaký anebo jaké množství koupit? Napište nám anebo zavolejte a radi vám poradíme. Tento sáček stačí vložit do humidoru a zavlhčí se to v podstatě samo, zde je výhoda že Boveda zavlhčuje a taky odvlhčuje, v praxi to znamená, že udržuje vlhkost v závislosti na tom jaký typ bovedy zvolíte. A tak jsou produkty Boveda schopné perfektně držet a obousměrně regulovat konstantní vlhkost v uzavřené nádobě.

Jak zavlhčit humidor?

Před prvním použití humidoru je nutné jej zavlhčit. Doporučujeme k zavlhčení humidoru použít roztok destilované vody a antibakteriální tekutiny, protože obyčejná voda má za následek tvorbu plísně. Dále doporučujeme používat destilovanou vodu pro lékařské účely. Humidor 1x týdně pootevřete a vyvětrejte. Doutníky je třeba 1x měsíčně přeložit z dolního prostoru do horního a naopak, zároveň by se mohly i pootočit.
Lepší zavlhčení doporučujeme antibakteriální tekutinou polypropylenglykol, který zakoupíte v některých lékárnách anebo můžete zakoupit tuto tekutinu přímo v baleních. Taky je možnost zavlhčení Boveda sáčky. V případě že si nejste jistí těmito kroky, napište nám a rádi Vám poradíme.

Zavlhčení humidoru se provede takto:

 1. Celý vnitřní prostor je nutné vytřít roztokem, včetně oddělovačů. Doporučujeme použít nový čistý hadr, abyste si nezanesli do humidoru bakterie.
 2. Vyzkoušejte funkčnost vlhkoměru.
 3. Naplňte zvlhčovač roztokem. Pokud zůstane na zvlhčovači voda, tuto otřete a zvlhčovač umístěte do humidoru anebo vložte boveda sáček/sáčky (množství a velikost sáčku dle velikosti humidoru)
 4. Pokud chcete urychlit zavlhčení humidoru dejte do humidoru nádobku s destilovanou vodou nebo navlhčený hadr, ale pozor! Nenechávejte ho ležet v humidoru jen tak, aby nedošlo k poškození dřeva. Položte ho např. na igelitový sáček.
 5. Takto nechejte humidor cca 24 hodin. Průběžně kontrolujte zvlhčovač a v případě potřeby doplňte roztok.
 6. Humidor je zavlhčen, jakmile dosáhne vlhkost v humidoru 70%
 7. Doutníky je možné vkládat po dosažení 60% vlhkosti.

 

Kalibrace vlhkoměru

Pokud se Vám zdá, že nefunguje správně vlhkoměr, je nutné jej nastavit - kalibrovat. Standardní vlhkost v místnosti se pohybuje okolo 48 - 55% vlhkosti. Pokud vlhkoměr ukazuje tuto hodnotu, není potřeba s vlhkoměrem cokoliv dělat. Přesnější změření vlhkoměru je kalibrace pomoci soli.

Toto se provádí následovně:

 1. Vlhkoměr vložte do igelitového vzduchotěsného sáčku
 2. K vlhkoměru dejte do malé nádobky vlhkou sůl (pár kapek vody postačí)
 3. Takto nechejte cca 6 hod., po 6ti hodinách by měl vlhkoměr ukazovat 75%
 4. Pokud ne, vyjměte vlhkoměr z jeho obalu a nastavte ručičku na 75%-ní vlhkost, tímto je vlhkoměr zkalibrován.
 5. Vlhkoměr osušte, nechejte jej klesnout na hodnotu vlhkosti v místnosti a poté jej  vložte do humidoru.

Tip.: Kalibrace vlhkoměru je možná také s pytlíky Boveda. Celý proces je stejný jak popisujeme výše ale namísto soli dáte do zip sáčku nový pytlík Boveda. Počkáte cca 6 hodin a následně by měl vlhkoměr ukazovat stejnou vlhkost jak sáček Boveda, pokud ne, nastavte jej na stejnou hodnotu.

Je třeba myslet pořád na to, že v každém prostoru kde je humidor uložený může být jiná vlhkost, teplota apod. Například ve sklepě je vysoká vlhkost a nízká teplota, v létě v bytě muže být vysoká teplota. Proto je vždy potřebné upravovat vlhkost v humidoru.

A to je za nás v dnešním článku, vše. Pořád z toho máte hokej? Nevadí, napište nám anebo zavolejte a rádi Vám poradíme. V případě zájmu o naší službu Humidor na míru ZDE, nám napište a po domluvě Vám zařídíme vše potřebné.

Zpět do obchodu
Používáme ověření věku Adulto