DOVOLENÁ - všechny přijaté objednávky budou odeslány v pondělí 17.06.2024

Kolumbijský klenot Dictador

Značka Dictador je v Česku velmi oblíbená a známá. My ve One & Only nabízíme celou řadu rumů Dictador (rumy zde), kávu Dictador (káva zde), jejich doutníky a také i zatím jeden gin. S Tomášem Chudomelem z Dictadoru se známe už nejaký pátek a i proto bylo jasné že bude mezi prvními s kým uděláme rozhovor a je to moc dobře, i my jsme se dozvědeli mnoho nového jak o Tomášovi, tak o značce Dictador a je nám velkou ctí, že můžeme mít hodně z jejich portfolia v našem eshopu. Nalijte si sklenku rumu, pohodlně se usaďte …

 

Ahoj Tome. V první řadě děkuji, že jsi souhlasil s rozhovorem pro náš nový online magazín One & Only. Mnoho milovníků rumů tě zná a taky hodně lidí zná značku Dictador. I přes to bych začal klasickou žádostí.

 

Prve bych tě poprosil o krátké představení.

Ahoj Martine, pracuji jako Brand Manager/Ambasador pro Kolumbijský rum Dictador. Rád piju rum a baví mě se o něm dozvídat více a více. Dále to pak předávat lidem. Nyní je to pro mě v podstatě styl života. V popisu mé práce je školit zaměstnance z barů a restaurací, vyhledávám také nové potencionální zákazníky, tvořím aktivity pro obchodní zástupce našeho distributora. Je toho spousta a každý den je pro mě jiný.

 

Tvoje manželka pochází s Kolumbie, nyní žijete v ČR, jak jste se poznali?

Pár let na zpět jsme oba žili v Dubaji, kde jsme se také v jednom baru poznali. Sice ne u skleničky rumu, tenkrát jsem pil Gimlet a ona její oblíbený Cosmopolitan.

 

Vzpomeneš si na tvoje spojení se značkou Dictador. Bylo tvým přáním pro ně pracovat?

Šel jsem tomu tak trochu naproti. V Květnu roku 2019 jsem se zúčastnil školení této značky v Praze, kdy bylo zmiňováno a potencionální pozici práce pro tuto značku. Týden na to jsme odjeli s manželkou na měsíc do Kolumbie, kde mě přemohl nápad je zkusit kontaktovat a ucházet se o tuto práci. Napsal jsem jim tedy email, kdo jsem, co dělám a jaké bych měl se značkou záměry, no a pár měsíců na to jsem měl novou práci.

 

Vraťme se ještě k tvým začátkům, začínal jsi za barem, jaké byli tvoje začátky v gastronomii?

Hrozně zábavné a plné rozbitých sklenic. Rok po absolvované průmyslovce jsem si řekl, že moje angličtina potřebuje trochu “vylepšit”, tak jsem se sebral a odjel do Londýna, kde jsem dostal práci jako Barback - pomocník barmanům. Tenkrát jsem nikdy v restauraci, nebo baru nepracoval a znal jsem do té doby jen pár základů. Takže kromě pilování angličtině jsem se začal učit o historii koktejlů, jak barmani pracují, zbožíznalství. Postupem času jsem zjistil, že mě kontakt s lidmi a práce za barem baví více, než sedět celý den v kanceláři před počítačem. Takže jsem můj vystudovaný obor hodil k ledu a soustředil se na alkohol :-) Práce po barech je sice těžká a časově náročná, každopádně nelituju jediné minuty strávené za barem. Je to taková škola života, kdy se říká, že každý člověk by si měl někdy zkusit někoho obsluhovat, dodá vám to určitou pokoru a lidské porozumění. Dá ti to hrozně moc.

 

 

Bylo těžké přejít od barmanství k investičnímu alkoholu? Pohybuješ se nyní mezi rumovými znalci, odborníky a nadšenci.

Vůbec ne, od barmanství je to velice blízko jakémukoliv oboru spojeném s alkoholem. Pracoval jsem i v baru, kde se míchají koktejly v cenovkách atakující 10 000 Kč. Takže už tam jsem byl velice blízko ušlechtilým destilátům jako takovým. To že jsem nyní mezi těmito lidmi je spíše taková třešnička na dortu. Protože každý z těchto “enthusiastů”, tě nějakým způsobem nabíjí a vzdělává. Navíc je radost s nimi rum, potažmo Dictador řešit, jelikož jejich názory jsou vždy z jiného soudku a mě baví ten jiný pohled na věc.

 

Jaký je příběh investičního rumu Dictador. Co bys radil potencionálním „investorům a rumovým nadšencům?

Dictador se vždycky chtěl a bude odlišovat od ostatních značek. Nechceme dělat věci stejně jako je dělají ostatní i proto se snažíme lidem nabídnout něco, co u ostatních značek nenajdou. Díky tomu vznikli projekty jako Abyss, 2Masters, Wixárika, Lalique a Orlinski a nyní naposled Dictador DAO, což je klub pro NFT sběratele. Další a další projekty, které budou v nejbližší době přicházet, budou svým způsobem jedinečné a je na co se těšit. Rada pro potencionální a začínající investory je asi ta, aby si zvolili několik málo značek, kterým se budou věnovat. V této době se už nedá mít zdaleka vše a je lepší se orientovat na celé série značek. Dále si myslím, pokud někdo kupuje lahve za účelem pozdějšího zisku, je lepší koupit jednu dražší lahev, než několik levnějších. Pro rumové nadšence, sbírejte a kupujte, co Vás baví a hlavně chutná. Pokud máte ke značce nějaký osobní vztah, tak jenom lépe.

 

Neprodáváte jen investiční láhve, u vás lze zakoupit i celý sud. Jak takový nákup probíhá? Na koho se máme případně obrátit v případě zájmu?

V tomto případě to budu určitě já. Společně probereme téma, o jak starý rum máte zájem, jaký chuťový profil, cena, atd.. Dále bude následovat kolečko s vybranými vzorky. Dále záleží, zda-li chcete rum rovnou nalahvovat pod značkou Dictador a například Vaším logem na lahvi, či si koupíte pouze obsah sudu a rum si dále finišujete ve svých vlastních sudech. Těch proměnných je tam určitě více.

 

Jak by, jsi specifikoval Dictador Lalique?

Je pro Nás hlavně ohromná pocta, že si Lalique vybral Dictador jako zástupce rumové kategorie. Jde také vůbec o první rum, na kterém spolupracoval nynější master blender Hernan Parra a jeho otec Dario. Proto i celý název rumu Dictador en Lalique Generations. Společně vybrali blend rumů z roku 1976, který uzrával v sudech po Bourbonu a částečně v sudech po Portském. V chuti jsou poté cítit zralé švestky, tmavá čokoláda, ananas, muškátový oříšek, ale i pomerančová kůra. Jde o krásnou ručně broušenou karafu o celkovém počtu 300 kusů. Kdy každý kus je mírně odlišný od toho předchozího. Neobvyklý design lahve odkazuje na divoké vlny Karibského moře. A jako bonus Vám přijde v trezoru, který se otevírá na otisk prstu, takže se nemusíte bát, že by Vám ji někdo vypil, když nebudete doma. Za mě asi jedna z nejhezčích lahví co jsem kdy viděl.

 

 

Určitě víš, že jsme se spojili s firmou DramRoom a začínáme dělat degustační vzorky a sety. Mimo jiné máme v nabídce i degustační vzorky Dictador. Líbí se ti toto spojení?

Určitě, myslím, že tento nápad se líbí většině lidí, co chtějí vyzkoušet co nejvíce rumů a whisky a rozšířit si tak obzory bez nutnosti kupovat celou lahev (degustační vzorky už brzy na našem webu)

 

Jak u tebe probíhají degustace, kterých děláš desítky ročně?

Já se nerad opakuji, takže i z toho důvodu se snažím každou degustaci odlišit od té předchozí, k tomu se váže různý doprovodný program. Například nyní máme nově distribuci Dictador doutníků v ČR (doutníky Dictador i u nás zde), tak můžeme párovat s rumy. Rád také vedu degustaci formou konverzace. Nemám rád, kdybych 2 hodiny jenom mluvil a lidi se nedozvěděli vše, co je zajímá.

 

Můžeme se těšit na nějaké novinky? Co například nás čeká ještě v tomto roce 2022?

Před měsícem nám dorazila nová edice lahví 2Masters a Dictador Orlinski 5 Decades - spojení s franzouským pop art umělcem Richardem Orlinskim. Letos pak přibudou nové ročníkové rumy Rima a Parrafo. Dohromady 23 různých plnění v ročnících 1997-2008. Dále by se měli stihnout Dictador Peyote a Dictador Mopa Mopa, což jsou lahve vyrobené původními obyvateli Mexika a Kolumbije.

 

Jakým směrem by ses chtěl osobně ubírat ve spojení tvého jména a značky Dictador?

Už se nyní přes rok starám kromě Čech i o Rakousko a k tomu postupem času přibude i Maďarsko, Bulharsko. Stále je hodně lidí, kteří značku Dictador neznají a neví, co přesně dokáže nabídnout. Mým cílem je to změnit a postupně jí budovat dál a dál. Aby i lidé co rum nepijí, věděli, že Dictador existuje. Vzhledem k Našim posledním projektům se nyní snažím věnovat i NFT a umění jako takovému.

 

A poslední otázka, jaký je tvůj názor na rumovou scénu v ČR?

I díky možnosti porovnání z jiných zemí, tak na sebe můžeme být právem pyšní. Takto zakořeněnou rumovou kulturu máme asi jen u Nás. Je to směsice úplně úžasných lidí co tomu dává úplně všechno. Jsem rád, že můžu být součástí. 

 

Tome, moc děkujeme za skvělý rozhovor a ať se daří …

Zpět do obchodu
Používáme ověření věku Adulto